В месеца на психичното здраве разговаряме със специалисти от различни области за това как се грижат за психичното си здраве на работа. В днешния забързан свят, в който понякога изглежда стресът, изискванията и напрежението доминират, грижата за себе си е от първостепенно значение за съхраняване на продуктивността, а и на удоволствието от работата, която вършим. Това е и сред основните фактори в превенцията на бърнаута, който застига все повече хора.
Във всяко интервю ще се впускаме в личните стратегии, предизвикателства и прозрения на различни хора, които предлагат уникална гледна точка за балансиране между изискванията на кариерата и психичното здраве. Чрез тези разговори се надяваме да вдъхновим по-открит диалог за психичното здраве на работното място.
Представяме ви Любослав Тодоров, кинезитерапевт в Balance Clinic, който открива сила и мотивация не другаде, а в самата работа:
Как минава един твой типичен работен ден?
Имам няколко часа сутрин, които използвам, за да се обучавам на теми, засягащи работата ми, и в някои от дните имам домашни пациенти. След което отивам на работа от 12-20 вечерта и след това прекарвам време с приятелката си и близки хора. Почивам поне един ден от седмицата, в който гледам да не се занимавам с работа, а да включа множество различни развлечения, без да бързам.
Когато си под напрежение в работна среда, какво ти помага, за да се справиш със стреса?
Обичайно не чувствам особено много напрежение в работата, защото тя ме кара да се чувствам пълноценен и ми дава удовлетворение. Когато обаче се появи напрежение, то е свързано със среща с пациенти, чиито заболявания не познавам достатъчно добре или не се чувствам компетентен да третирам оптимално. В такива моменти използвам времето след работа да чета неща по темата или излизам да си взема малко въздух и да прекарам време, без да общувам с колеги и пациенти. Нещото, което ми помага особено, е да съм силно съсредоточен в конкретния пациент, с когото работя, без да общувам много с колегите извън това – напълно да се отдам на работата.
Как успяваш да балансираш между задачите на работа и времето за себе си?
Работата и времето за себе си при мен се сливат през седмицата, защото темата ми е безкрайно интересна и се забавлявам правейки го. В другото време обичам да прекарвам време в планински преходи с приятели или да ходя на културни събития с приятелите и моята приятелка. Когато имам нужда да разпусна през седмицата, карам колело или чета художествена литература, медитирам или пиша някъде на открито. Времето, което намирам за себе си, обичайно е рано сутрин преди работа, но когато го използвам качествено, това е достатъчно.
Можеш ли да споделиш начини, чрез които се грижиш за психичното си здраве по принцип?
Пиша доста, когато нещо ме притеснява, за да го систематизирам и превърна в някакъв тип творчество. Медитирам понякога, друг път гледам филми или излизам някъде в компания. Правя дълги разходки с приятели в планината и много се наслаждавам на театъра и други форми на сценично изкуство.
Какво правиш, за да се заредиш с енергия и да останеш продуктивен по време на особено натоварени периоди на работа?
Обичайно започвам да медитирам по-често, когато натовареността е особено голяма, често излизам с приятели, които не съм виждал отдавна, за да наваксаме или се махам надалеч от София – обичайно свързано с планински преход.