Кой какъв е в областта на психичното здраве?

Една от най-често срещаните трудности, с която се сблъскват хората, които търсят помощ в областта на психичното здраве, е как да изберат правилния специалист. Много често функциите и компетентностите на професионалистите остават недокрай разграничими и ясни за търсещите помощ, което поражда объркване и несигурност в избора им. 

В този своеобразен пътеводител сме представили специалистите, които хората най-често свързват с този вид грижа и из които се колебаят да изберат за себе си. Кратките описания служат за базова отправна точка в разбирането на тези професии.

Психолог
Психологът е човек, който има висше образование в областта на психологията. Приетите стандарти са, че за да може професията да бъде практикувана, е необходимо придобиването поне на магистърска степен (в различни направления като клинична психология, организационна психология, криминална психология и т.н.).
Психологът може да провежда интервюта и да предлага психологично консултиране, но не може да провежда дългосрочна психотерапевтична работа. Той си служи с тестове и методики, с които изследва личността и нейните когнитивни способности, емоции и т.н., но не може да поставя диагнози или да предписва лекарства. Психологът може да консултира институции, държавни и частни организации по релевантни проблеми.

Психотерапевт
Психотерапевтът е специалист, който след университетската си степен продължава обучението си и формирането си в дадена психотерапевтична школа (напр. когнитивно-поведенческа психотерапия, психоанализа, позитивна психотерапия и т.н.). Най-често психотерапевтът има психологическо образование, затова може да изпълнява и дейностите, които са в правомощията на психолога. Психотерапевтът обаче, базирайки се на обучението си в школа след университета, може да предложи дългосрочна и задълбочена работа, която би могла да доведе до по-устойчива промяна за индивида. Психотерапевтът също не може да поставя диагнози или да назначава медикаментозно лечение.

Психиатър
Психиатърът е специалист с медицинско образование. Като лекар, само той има правото да поставя диагнози и да предписва лекарства. Тъй като медикаментозното лечение облекчава само симптомите на психичното заболяване, без да повлиява причините за появата и поддържането му, силно препоръчителна е съвместната работа на психиатъра с психолог или психотерапевт, за да може резултатите за пациента да бъдат възможно най-добри и устойчиви. Понякога психотерапията и медикаментозното лечение не са достатъчни сами по себе си.

Психоаналитик
Психоаналитикът е специалист, който се формира в психоанализа – вид теория за човешката психика и метод за лечението ѝ, съсредоточена върху несъзнаваните аспекти на психичния ни свят. Психоаналитикът използва психоаналитичната рамка на работа, която може да включва по-голяма честота на сесиите (напр. 3-5 пъти седмично), пациентът лежи на кушетка и др. Той също не поставя диагнози и не предписва лекарства.

Коуч (coach)
Дейността на тази професия – да мотивира клиента, да отключва потенциала му, да предлага подкрепа при изпълнението на дадени цели, да търси нови гледни точки за даден проблем и т.н. – може много да се доближава до въпросите, които човек формулира за себе си, преди да посети психолог или психотерапевт в търсене на подкрепа/помощ. Важно е обаче да се знае, че коучът няма психологическо образование и не работи с психологически проблеми, не диагностицира и не лекува болести. Той се ориентира към бързи резултати, насочени към много конкретна цел, и не предлага задълбочена работа и съответно промяна за клиента. В такъв смисъл по-задълбоченото и детайлно разбиране на личността, в съвкупност с индивидуалната ѝ история, остават на заден план за сметка на краткосрочните цели на коучинга.