В месеца на психичното здраве разговаряме със специалисти от различни области за това как се грижат за психичното си здраве на работа. В днешния забързан свят, в който понякога изглежда стресът, изискванията и напрежението доминират, грижата за себе си е от първостепенно значение за съхраняване на продуктивността, а и на удоволствието от работата, която вършим. Това е и сред основните фактори в превенцията на бърнаута, който застига все повече хора.
Във всяко интервю ще се впускаме в личните стратегии, предизвикателства и прозрения на различни хора, които предлагат уникална гледна точка за балансиране между изискванията на кариерата и психичното здраве. Чрез тези разговори се надяваме да вдъхновим по-открит диалог за психичното здраве на работното място.
Представяме ви Лилия Ризова, стажант “Legal and compliance”, за която почивката и продуктивността вървят ръка за ръка.
Как минава един твой типичен работен ден?
Описване на задачите за деня и последователното им изпълнение по приоритет.
Когато си под напрежение в работна среда, какво ти помага, за да се справиш със стреса?
Поглеждам в перспектива задачите и ги разпределям на няколко етапа. Така разделени изглеждат по-лесно изпълними и не се натоварвам мислено от големия обем.
Как успяваш да балансираш между задачите на работа и времето за себе си?
График и изграждане на граници. Пълноценната почивка е ключова за продуктивност на работа.
Можеш ли да споделиш начини, чрез които се грижиш за психичното си здраве по принцип?
Преди всичко не игнорирам емоциите си. Когато нещо или някой предизвика негативна емоция у мен, на момента се запитвам защо реагирам така. Давам си време да достигна до корена на проблема – осъзнаването на причината за тези реакции ми помага да ги неутрализирам за в бъдеще.
Какво правиш, за да се заредиш с енергия и да останеш продуктивна по време на особено натоварени периоди на работа?
Физическа активност и намаляване на времето пред екрани.